Anonimowi Alkoholicy

AAKim jesteśmy?

Jesteśmy wspólnotą ludzi – kobiet i mężczyzn którzy utracili kontrolę nad swoim piciem. W rezultacie popadliśmy w różnego rodzaju kłopoty. Teraz próbujemy wypracować sobie zadowalający sposób życia bez alkoholu – i większości z nas się to udaje. Przekonaliśmy się, że potrzebujemy do tego pomocy i wsparcia innych alkoholików z AA.

 

Czy pójście na mityng do czegoś mnie zobowiązuje?

Nie. W AA nie prowadzi się rejestru członków ani list obecności. Nie musisz ujawniać o sobie żadnych danych. Jeśli nie zechcesz do nas wrócić, po prostu się więcej nie pokażesz – nikt nie będzie cię nagabywał.

 

A co jak spotkam tam kogoś znajomego?

Jeżeli nawet tak się zdarzy, to przecież osoba taka będzie na mityngu z tych samych powodów, co ty. Nikt nie wyjawi twojej tożsamości ludziom spoza Wspólnoty. W AA każdy zachowuje taki stopień anonimowości, jaki mu odpowiada. Między innymi dlatego nazywamy siebie Anonimowymi Alkoholikami.

 

Jak wygląda mityng AA?

Są różne rodzaje mityngów, ale na każdym spotkasz alkoholików opowiadających o tym, jak alkohol wpłynął na ich życie i osobowość; o tym, co zrobili, żeby sobie pomóc i o tym, jak im się żyje teraz. My, uczestnicy AA, wiemy, co to znaczy być uzależnionym od alkoholu i nie móc dotrzymać obietnicy zaprzestania picia – złożonej sobie i innym. Nie jesteśmy zawodowymi terapeutami. Staramy się pomóc innym w zdrowieniu z alkoholizmu, ponieważ nam samym udało się przestać pić – to nasze jedyne „kwalifikacje”. Osoby z problemem alkoholowym, które do nas przychodzą, zdają sobie sprawę, że powrót do zdrowia jest możliwy, ponieważ we wspólnocie widzą ludzi z krwi i kości, którym udało się uwolnić od nałogu.

 

Dlaczego uczestnicy AA nadal chodzą na mityngi, mimo że się już wyleczyli?

Wyznajemy pogląd, że z alkoholizmu nie można się wyleczyć – już nigdy bowiem nie będziemy w stanie pić normalnie. Zdolność do zachowania przez nas abstynencji zależy od naszego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. Zdrowie to osiągamy chodząc regularnie na mityngi i stosując w życiu to, czego się na nich uczymy. Przekonaliśmy się też, że łatwiej nam utrzymać trzeźwość, jeśli pomagamy innym alkoholikom.

 

Co trzeba zrobić, żeby wstąpić do AA?

Wstępujesz do wspólnoty i stajesz się jej uczestnikiem, jeśli tylko (i kiedy) tego chcesz. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć zaprzestania picia. Przystępując do AA, wielu z nas nie było tej chęci całkiem pewnych.

 

Ile kosztuje członkostwo w AA?

Wspólnota AA nie pobiera żadnych składek ani opłat za uczestnictwo. Pod koniec mityngu zbiera się wprawdzie pieniądze (potrzebne na pokrycie kosztów kawy, herbaty itp.) ale datki te są całkowicie dobrowolne; również ich wysokość zależy wyłącznie od ciebie.

 

Czy Wspólnota AA jest organizacją religijną?

Nie. I nie jest też powiązana z żadną sektą, wyznaniem ani Kościołem.

Ale dużo się tam mówi o Bogu, prawda?

Większość uczestników AA wierzy, że nasz problem alkoholowy udało nam się rozwiązać nie dzięki własnej sile woli, lecz dzięki jakiejś Sile Większej od nas samych. Każdy jednak definiuje ową silę po swojemu. Wiele osób nazywają Bogiem, inne utożsamiają ją z grupą AA, a jeszcze inne wcale w nią nie wierzą. W AA jest miejsce dla wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących.

 

Czy na mityng AA mogę przyprowadzić rodzinę?

Członkowie rodzin i przyjaciele są mile widziani na tzw. mityngach otwartych. Informacje na ten temat możecie uzyskać w najbliższym punkcie kontaktowym AA.

 

Co radzicie swoim nowym członkom?

Z naszych doświadczeń wyniku, że w AA najlepiej wracają do zdrowia ci, którzy:

 1. a) unikają pierwszego kieliszka;
 2. b) systematycznie uczęszczają na mityngi;
 3. c) trzymają się blisko ludzi o dłuższym stażu trzeźwości;
 4. d) starają się stosować w życiu zasady i sugestie programu.

 

Jeżeli:

 • niepokoi Cię, że zbyt dużo i często pijesz,
 • masz za sobą nieudane próby zaprzestania lub zmniejszania picia,
 • obiecywałeś sobie i bliskim, że przestaniesz pić a pijesz nadal,
 • po pijanemu robisz rzeczy, których się wstydzisz,
 • używasz alkoholu do usunięcia przykrych skutków wcześniejszego picia
 • kierujesz samochodem pod wpływem alkoholu,
 • masz trudności w przypominaniu sobie co się działo poprzedniego dnia w sytuacjach związanych z piciem.

 

Przyjdź! Być może jesteś osobą uzależnioną

 • Twój mąż/partner życiowy, krewny pije w taki sposób, który Cię niepokoi,
 • masz za sobą różne próby namawiania Go do niepicia lub leczenia,
 • zamartwiasz się i wraz z latami jego picia czujesz się coraz gorzej,
 • miewasz stany smutku, przygnębienia i utraty nadziei.

 

Przyjdź! Być może jesteś osobą współuzależnioną

 • pochodzisz z domu, w którym ktoś z rodziców pił nadmiernie alkohol,
 • myślisz osobie nie najlepiej i nie podejmujesz trudnych zadań życiowych, bo nie masz nadziei na sukces i wydaje Ci się, że ktoś inny zrobi to lepiej,
 • bierzesz na siebie zbyt dużo zadań, mało wypoczywasz, masz poczucie, że musisz być najlepszy,
 • w relacjach z ludźmi musisz zgadywać, co jest normalne,
 • rozpadają Ci się bliskie związki lub ich nie podejmujesz,
 • często bywasz w napięciu.

 

Przyjdź być może jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika

 

To może Anonimowi Alkoholicy Ci pomogą

 

Grupa „Wieczernik” AA w Binczarowej

 • ZAPRASZA na mitingi zamknięte wszystkich którzy mają problem z alkoholem. I chcą przestać pić. Mitingi grupy „Wieczernik” odbywają się w każdy piątek miesiąca o godz. 1900 (zimą o godz. 1800) w salce na plebani w Binczarowej.
 • ZAPRASZA na miting otwarty wszystkich, którzy mają problem z alkoholem, w rodzinie lub w najbliższym otoczeniu. Mitingi otwarte grupy „Wieczernik” odbywają się w ostatni piątek miesiąca o godz. 1900 (zimą o godz. 1800) w salce na plebani w Binczarowej.

Dodaj komentarz