już jesteście czyści (23 lipca)


Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was.
Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, jeżeli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.
Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie.
Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni.
Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami». (J 15, 1-8)

Na czym polega oczyszczenie latorośli? Ma ono na celu wydanie obfitszych plonów – jest to pozbywanie się tego wszystkiego, co odrywa nasz wzrok, naszą uwagę od prawdziwego celu naszego: abym Pana Boga znał, czcił, kochał i służył Mu, a przez to osiągnął szczęście wieczne.

Św. Brygida Szwedzka potrafiła zostawić rodzinny majątek, a we wdowieństwie poświęcił resztę swojego życia Bogu w rodzinie zakonnej. Ta postawa staje się wzorem dla Europy – Brygida jest jakby matką, która się troszczy, a gdy ziemska troska dobiega końca, rozpoczyna żmudny trud modlitwy za swych bliskich…

Mam wrażenie od początku Tygodnia przed ŚDMem, że większość młodzieży chce się modlić za to dzieło (w faktyczność czego w sumie wątpię…), ale najpierw trzeba dać się wszczepić w pień… Niestety zbyt często nie chcemy oczyścić się z tego, co ziemskie, by wydać owoce! Smutno by mi było, gdyby po Tygodniu Misyjnym zostały nam tylko wyrzuty sumienia… albo odroczone bierzmowanie!

Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami… w kl. I szkoły średniej!

xtar