Anonimowi Alkoholicy


AAKim jesteśmy?

JesteÅ›my wspólnotÄ… ludzi – kobiet i mężczyzn którzy utracili kontrolÄ™ nad swoim piciem. W rezultacie popadliÅ›my w różnego rodzaju kÅ‚opoty. Teraz próbujemy wypracować sobie zadowalajÄ…cy sposób życia bez alkoholu – i wiÄ™kszoÅ›ci z nas siÄ™ to udaje. PrzekonaliÅ›my siÄ™, że potrzebujemy do tego pomocy i wsparcia innych alkoholików z AA.

 

Czy pójście na mityng do czegoś mnie zobowiązuje?

Nie. W AA nie prowadzi siÄ™ rejestru czÅ‚onków ani list obecnoÅ›ci. Nie musisz ujawniać o sobie żadnych danych. JeÅ›li nie zechcesz do nas wrócić, po prostu siÄ™ wiÄ™cej nie pokażesz – nikt nie bÄ™dzie ciÄ™ nagabywaÅ‚.

 

A co jak spotkam tam kogoÅ› znajomego?

Jeżeli nawet tak się zdarzy, to przecież osoba taka będzie na mityngu z tych samych powodów, co ty. Nikt nie wyjawi twojej tożsamości ludziom spoza Wspólnoty. W AA każdy zachowuje taki stopień anonimowości, jaki mu odpowiada. Między innymi dlatego nazywamy siebie Anonimowymi Alkoholikami.

 

Jak wyglÄ…da mityng AA?

SÄ… różne rodzaje mityngów, ale na każdym spotkasz alkoholików opowiadajÄ…cych o tym, jak alkohol wpÅ‚ynÄ…Å‚ na ich życie i osobowość; o tym, co zrobili, żeby sobie pomóc i o tym, jak im siÄ™ żyje teraz. My, uczestnicy AA, wiemy, co to znaczy być uzależnionym od alkoholu i nie móc dotrzymać obietnicy zaprzestania picia – zÅ‚ożonej sobie i innym. Nie jesteÅ›my zawodowymi terapeutami. Staramy siÄ™ pomóc innym w zdrowieniu z alkoholizmu, ponieważ nam samym udaÅ‚o siÄ™ przestać pić – to nasze jedyne „kwalifikacje”. Osoby z problemem alkoholowym, które do nas przychodzÄ…, zdajÄ… sobie sprawÄ™, że powrót do zdrowia jest możliwy, ponieważ we wspólnocie widzÄ… ludzi z krwi i koÅ›ci, którym udaÅ‚o siÄ™ uwolnić od naÅ‚ogu.

 

Dlaczego uczestnicy AA nadal chodzą na mityngi, mimo że się już wyleczyli?

Wyznajemy poglÄ…d, że z alkoholizmu nie można siÄ™ wyleczyć – już nigdy bowiem nie bÄ™dziemy w stanie pić normalnie. Zdolność do zachowania przez nas abstynencji zależy od naszego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. Zdrowie to osiÄ…gamy chodzÄ…c regularnie na mityngi i stosujÄ…c w życiu to, czego siÄ™ na nich uczymy. PrzekonaliÅ›my siÄ™ też, że Å‚atwiej nam utrzymać trzeźwość, jeÅ›li pomagamy innym alkoholikom.

 

Co trzeba zrobić, żeby wstąpić do AA?

Wstępujesz do wspólnoty i stajesz się jej uczestnikiem, jeśli tylko (i kiedy) tego chcesz. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć zaprzestania picia. Przystępując do AA, wielu z nas nie było tej chęci całkiem pewnych.

 

Ile kosztuje członkostwo w AA?

Wspólnota AA nie pobiera żadnych składek ani opłat za uczestnictwo. Pod koniec mityngu zbiera się wprawdzie pieniądze (potrzebne na pokrycie kosztów kawy, herbaty itp.) ale datki te są całkowicie dobrowolne; również ich wysokość zależy wyłącznie od ciebie.

 

Czy Wspólnota AA jest organizacją religijną?

Nie. I nie jest też powiązana z żadną sektą, wyznaniem ani Kościołem.

Ale dużo się tam mówi o Bogu, prawda?

Większość uczestników AA wierzy, że nasz problem alkoholowy udało nam się rozwiązać nie dzięki własnej sile woli, lecz dzięki jakiejś Sile Większej od nas samych. Każdy jednak definiuje ową silę po swojemu. Wiele osób nazywają Bogiem, inne utożsamiają ją z grupą AA, a jeszcze inne wcale w nią nie wierzą. W AA jest miejsce dla wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących.

 

Czy na mityng AA mogę przyprowadzić rodzinę?

Członkowie rodzin i przyjaciele są mile widziani na tzw. mityngach otwartych. Informacje na ten temat możecie uzyskać w najbliższym punkcie kontaktowym AA.

 

Co radzicie swoim nowym członkom?

Z naszych doświadczeń wyniku, że w AA najlepiej wracają do zdrowia ci, którzy:

  1. a) unikajÄ… pierwszego kieliszka;
  2. b) systematycznie uczęszczają na mityngi;
  3. c) trzymają się blisko ludzi o dłuższym stażu trzeźwości;
  4. d) starają się stosować w życiu zasady i sugestie programu.

 

Jeżeli:

  • niepokoi CiÄ™, że zbyt dużo i czÄ™sto pijesz,
  • masz za sobÄ… nieudane próby zaprzestania lub zmniejszania picia,
  • obiecywaÅ‚eÅ› sobie i bliskim, że przestaniesz pić a pijesz nadal,
  • po pijanemu robisz rzeczy, których siÄ™ wstydzisz,
  • używasz alkoholu do usuniÄ™cia przykrych skutków wczeÅ›niejszego picia
  • kierujesz samochodem pod wpÅ‚ywem alkoholu,
  • masz trudnoÅ›ci w przypominaniu sobie co siÄ™ dziaÅ‚o poprzedniego dnia w sytuacjach zwiÄ…zanych z piciem.

 

Przyjdź! Być może jesteś osobą uzależnioną

  • Twój mąż/partner życiowy, krewny pije w taki sposób, który CiÄ™ niepokoi,
  • masz za sobÄ… różne próby namawiania Go do niepicia lub leczenia,
  • zamartwiasz siÄ™ i wraz z latami jego picia czujesz siÄ™ coraz gorzej,
  • miewasz stany smutku, przygnÄ™bienia i utraty nadziei.

 

Przyjdź! Być może jesteś osobą współuzależnioną

  • pochodzisz z domu, w którym ktoÅ› z rodziców piÅ‚ nadmiernie alkohol,
  • myÅ›lisz osobie nie najlepiej i nie podejmujesz trudnych zadaÅ„ życiowych, bo nie masz nadziei na sukces i wydaje Ci siÄ™, że ktoÅ› inny zrobi to lepiej,
  • bierzesz na siebie zbyt dużo zadaÅ„, maÅ‚o wypoczywasz, masz poczucie, że musisz być najlepszy,
  • w relacjach z ludźmi musisz zgadywać, co jest normalne,
  • rozpadajÄ… Ci siÄ™ bliskie zwiÄ…zki lub ich nie podejmujesz,
  • czÄ™sto bywasz w napiÄ™ciu.

 

Przyjdź być może jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika

 

To może Anonimowi Alkoholicy Ci pomogą

 

Grupa „Wieczernik” AA w Binczarowej

  • ZAPRASZA na mitingi zamkniÄ™te wszystkich którzy majÄ… problem z alkoholem. I chcÄ… przestać pić. Mitingi grupy „Wieczernik” odbywajÄ… siÄ™ w każdy piÄ…tek miesiÄ…ca o godz. 1900 (zimÄ… o godz. 1800) w salce na plebani w Binczarowej.
  • ZAPRASZA na miting otwarty wszystkich, którzy majÄ… problem z alkoholem, w rodzinie lub w najbliższym otoczeniu. Mitingi otwarte grupy „Wieczernik” odbywajÄ… siÄ™ w ostatni piÄ…tek miesiÄ…ca o godz. 1900 (zimÄ… o godz. 1800) w salce na plebani w Binczarowej.